Zapytaj o konsultację: +48226201855 robert@tworus.pl

Skleroterapia - metoda nieoperacyjnego usuwania żylaków

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Skleroterapia, obliteracja, ostrzykiwanie – jest to zabieg polegający na podaniu do światła naczynia, środka wywołującego miejscowe zapalenie. W wyniku ograniczonego stanu zapalnego żyła ulega zwłóknieniu i w konsekwencji zanika. W przypadku małych żył zamknięcie jej światła odbywa się bardzo szybko. Naczynie po podaniu leku obkurcza się i zamyka. W przypadku większych naczyń proces ten trwa nawet kilka tygodni.

Do skleroterapii stosuje się różne substancje czynne (w Polsce najczęściej stosowany jest Aethoxysklerol( Polidocanol)). Stosuje się też różne stężenia leku oraz różne techniki podawania go do naczynia. Od tego uzależniona jest skuteczność wykonywanego zabiegu.

Zaletą skleroterapii jest mniejsza inwazyjność dla organizmu niż metody operacyjnej a sam zabieg wykonuje się ambulatoryjnie.

Każdy zabieg skleroterapii powinien być poprzedzony konsultacją chirurgiczną a w przypadku większych żył również badaniem USG. Sama procedura polega na podaniu środka obliterującego za pomocą bardzo cienkich igieł. Wkłucia są prawie bezbolesne.

Jakie są wskazania do zabiegu skleroterapii?

Dość powszechnie skleroterapię stosuje się również w procesie leczenia malformacji naczyniowych, niektórych naczyniaków.

Jak powinno się postępować po zabiegu?

Po zabiegu noga jest bandażowana lub zakładane są na nią rajstopy uciskowe, na okres co najmniej 7 dni. Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowania zmian żylnych, które były obliterowane. Pacjenci w tym okresie wracają do codziennych czynności.

Po zabiegu absolutnie zakazana jest ekspozycja na słońce

Czy mogą pojawić się jakieś powikłania po zabiegu?

Mimo udowodnionego bezpieczeństwa tej metody mogą pojawić się:

Możliwe efekty uboczne po zabiegu skleroterapii

Siniaki

Mogą się utrzymywać do kilku tygodni. Są efektem wynaczynienia krwi w miejscach wkłuć Aby zmniejszyć ich rozległość wskazane jest stosowanie wyrobów uciskowych leków oraz odstawienie leków przeciwkrzepliwych 7 dni przed każdym zabiegiem skleroterapii.

Swędzenie/ pieczenie skóry

W zależności od rodzaju zastosowanego środka obliterującego na przebiegu ostrzykiwanej żyły może być odczuwalne swędzenie lub pieczenie podobne tego które odczuwa się po sparzeniu pokrzywą. Trwa ono zazwyczaj kilka godzin po zabiegu.

Przejściowe przebarwienia skóry

Około 10% leczonych obserwuje po zabiegu skleroterapii jasnobrązowe przebarwienia na skórze nad ostrzykiwaną żyłą. U prawie wszystkich pacjentów bezpośrednio po zabiegu żyły stają się ciemniejsze. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą się utrzymywać kilka miesięcy.

Martwica skóry

To bardzo rzadkie powikłanie. Występuje u mniej niż 1% leczonych skleroterapią. Są to niewielkich rozmiarów rany w miejscach wstrzyknięć, które goją się powoli. Powstałe blizny zazwyczaj goją się nie pozostawiając żadnych śladów, czasem jednak mają jasno beżowy kolor. Zmiany te powstają z powodu przedostawania się wstrzykiwanej substancji do niewielkich naczyń tętniczych.

Reakcje uczuleniowe

Bardzo rzadko u leczonych dochodzi do reakcji alergicznych na stosowane leki. Ryzyko jest większe u osób chorujących na alergie. Zakrzepica obliterowanej żyły Objawia się to w postaci bolesnego zgrubienia na przebiegu ostrzykiwanej żyły. Powikłaniu temu można skutecznie zapobiegać, stosując zalecane leczenie uciskowe.

Obrzęki wokół kostek

Obrzęki takie mogą wystąpić w wyniku ostrzykiwania żył stopy oraz okolicy kostek. Zazwyczaj samoistnie zanikają, a dolegliwości z nimi związane ulegają zmniejszeniu dzięki wyrobom uciskowym.

Zakrzepica żylna

Jest to niezmiernie rzadkie powikłanie. Dotyczy raczej chorych u których obliterowane są duże żylaki lub całe pnie żylne. W przypadku jego wystąpienia konieczne jest leczenie pod kontrolą chirurga naczyniowego.

Czy są alternatywne metody usuwające żylaki?

Tak. Polecamy leczenie endowaskularne - Venaseal (klejenie) i Clarivein

(3.5/5), głosów: 4
Ocena strony:
Copyrights 2018 by Tworus. All Rights Reserved.