LECZENIE TĘTNIAKA AORTY

Tętniak to poszerzenie światła tętnicy, które wynika z osłabienia jej ściany. Tętniak aorty to choroba tętnicy, przez którą krew płynie z serca do reszty ciała. Początek aorty znajduje się w klatce piersiowej, a następnie przechodzi ona w dół do brzucha. Ten odcinek aorty nazywa się aortą brzuszną. Jest to stosunkowo częsta choroba, szczególnie u ludzi starszych. Większość przypadków jest bezobjawowa. Najczęściej tętniak aorty pojawia się u mężczyzn w wieku powyżej 65 roku życia. Proces poszerzania tętnicy postępuje stopniowo, prowadząc w konsekwencji do pęknięcia tętniaka, co najczęściej kończy się śmiercią chorego.

Tętniaki najczęściej są bezobjawowe i zostają wykryte przypadkowo, np. podczas rutynowych badań profilaktycznych czy przy okazji diagnostyki innych schorzeń. Tętniaki objawowe manifestują się bólem, w klatce piersiowej lub jamie brzusznej.

Leczenie tętniaków aorty w przypadkach grożących pęknięciem (szybkie poszerzanie się tętniaka, bardzo duży tętniak) jest chirurgiczne i polega na wszczepieniu protezy z tworzywa sztucznego zastępującego „chory” odcinek aorty. Proteza może być wszczepiona przez tradycyjny dostęp chirurgiczny (z otwarciem klatki piersiowej lub brzucha), albo wprowadzona wewnątrznaczyniowo, czyli przez światło tętnicy. Protezę taką mocuje się wówczas przy pomocy metalowego stentu (stentgraft).

Zasadniczo nie operuje się tętniaków aorty o średnicy mniejszej niż 5 cm, choć w przypadku pewnych odmian morfologicznych (np. tętniak workowaty lub mały tętniak połączony z pęknięciem blaszki miażdżycowej ściany aorty) wskazane jest wczesne leczenie zabiegowe ze względu na większe ryzyko pęknięcia takiego tętniaka.

(0/5), głosów: 0
Ocena strony:
Copyrights 2018 by Tworus. All Rights Reserved.