Zapytaj o konsultację: +48226201855 robert@tworus.pl

Przyczyny powstawania żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych są problemem nie tylko osób dojrzałych i starszych - coraz częściej dotykają także osób młodych, stając się problemem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Początkowo nie zwracamy większej uwagi na zmiany zachodzące w wyglądzie i samopoczuciu naszych nóg. Ale zaniechanie terapii może prowadzić do szeregu poważnych konsekwencji.

Leczenie żylaków może przynosić zadowalające efekty, lecz należy podjąć je odpowiednio wcześnie. Dowiedz się wszystkiego na ich temat - jakie są ich rodzaje, dlaczego powstają żylaki jakie są obecnie najskuteczniejsze sposoby ich usunięcia.

Czym są żylaki?

Mianem żylaków określamy rozszerzone żyły, które przyjmują postać fioletowych lub sinych niteczek, lub pręg o krętym przebiegu. Czasami przybierają także postać bardzo grubych guzełków, które tworzą na skórze wyraźne wypukłości.
Stanowią one jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej, a konsekwencje ich zaniedbania mogą być bardzo poważne.

Kogo najczęściej dotykają?

Szacuje się, że problem żylaków dotyczy nawet połowy kobiet i jednej trzeciej mężczyzn. W grupach tych znajdują się zarówno osoby młode i aktywne zawodowo, jak i osoby starsze, przebywające na emeryturze.
Nieco odrębną grupę stanowią kobiety w ciąży - są one szczególnie narażone na pojawienie się tego problemu ze względu na potężne zmiany w sposobie funkcjonowania układu krążenia.

W jakich partiach ciała najczęściej powstają?

W tym artykule omawiamy wprawdzie problem żylaków kończyn dolnych, ale warto wiedzieć, że mogą one wystąpić w każdej żyle znajdującej się w ludzkim ciele. Poza nogami, najczęstszymi miejscami, w których powstają żylaki, są odbyt (tak zwane hemoroidy) i przełyk (tutaj mogą być powodowane przez choroby wątroby oraz nadużywanie alkoholu).

Jakie są wczesne sygnały powstawania zmian?

Do pierwszych objawów powstawania zmian w obrębie żył zaliczamy teleangiektazje - czyli pajączki. Dotyczą one niewielkich naczyń krwionośnych i zwykle bagatelizujemy ich pojawienie się.

Po pewnym czasie pojawiają się kolejne objawy - poszerzeniu ulegają kolejne, coraz większe, naczynia, a ich ściany stają się grube i twarde. Przy ucisku możesz odczuwać dyskomfort a nawet ból.

Zmiany pierwotne

Żylakami pierwotnymi nazywamy te, które występują w konsekwencji obniżonej sprężystości ściany naczynia krwionośnego. Konsekwencją takiego stanu jest jego niewystarczająca odporność na rozciąganie i występowanie niewydolności zastawek. W wyniku tych zmian krew może cofać się i zalegać w określonych miejscach, powodując ich dalsze rozszerzenie.

Kto jest na nie narażony?

Przede wszystkim osoby, które często pozostają w pozycji stojącej - nauczyciele, fryzjerzy, masażyści czy sprzedawcy. Ale stan ten może dotykać także kobiety ciężarne, osoby cierpiące na nadciśnienie lub uprawiające dyscypliny sportowe albo zawody wymagające podnoszenia dużych ciężarów - rehabilitanci, kurierzy, pracownicy budowlani.

Zmiany wtórne

Wtórne zmiany w obrębie dolnych kończyn powstają jako efekt wzmożonego przepływu krwi, którego przyczyną jest niedrożność żył głębokich spowodowane zakrzepicą lub uszkodzeniem ich zastawek.

Metody usuwania żylaków

Wyróżniamy trzy rodzaje leczenia zmian w obrębie ścian naczyń krwionośnych:

  • zachowawcze - odpowiedni tryb życia pozwoli Ci zminimalizować ryzyko powstania żylaków,
  • farmakologiczne - polega na podawaniu pacjentowi farmaceutyków uszczelniających naczynia krwionośne,
  • chirurgiczne - wykonanie zabiegu skleroterapii lub laseroterapia prowadzą do usunięcia zmienionego chorobowo naczynia i poprawiają przepływ krwi w nogach.

Którą z tych metod wybrać? To będzie zależało od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli na Twojej skórze nie pojawiły się pajączki ani inne zmiany, wystarczy po prostu, że będziesz stosować odpowiednią dietę i zażywać Codziennej dawki ruchu. Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziesz w kolejnej części artykułu.
Jeśli natomiast zauważyłaś lub zauważyłeś już pierwsze sine nitki, to znak, że należy udać się na wizytę do lekarza. Być może wystarczy tylko zmienić pewne nawyki lub zastosować farmakoterapię.
W przypadku jednak poważnych, wyraźnych zmian w obrębie dolnych partii nóg, konieczne może się okazać profesjonalne usuwanie zmian w gabinecie lekarskim. Na szczęście obecnie oferowane sposoby są raczej bezbolesne i cechują się wysoką skutecznością. Pamiętaj jednak, że po zabiegu musisz stosować się do zaleceń lekarza - inaczej będziesz musiał ponownie skorzystać z jego usług, ponieważ żylaki pojawią się ponownie.

Jak można zapobiegać powstawaniu tego schorzenia?

Do najważniejszych metod, które możesz zastosować bez konieczności konsultacji z lekarzem, należy noszenie specjalnych pończoch, które powodują lekki ucisk - pończochy uciskowe dostępne są w sklepach medycznych.
Warto także unikać długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej, a jeśli Twoja praca wymaga stania lub siedzenia, pozwól nogom odpocząć od czasu do czasu - przespaceruj się po biurze, stojąc dreptaj i unoś się na palcach.
Siedząc nie zakładaj nogi na nogę - to zaburza przepływ krwi.

Dieta

Powstawaniu żylaków sprzyja otyłość, a więc, jeśli masz do nich genetyczne predyspozycje, staraj się kontrolować swoją wagę. Unikaj także soli, która przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi.

Ruch

Do dyscyplin sportowych, których uprawianie może zapobiegać powstawaniu problemów z żyłami nóg, należy przede wszystkim pływanie, które nie obciąża organizmu, ale efektywnie poprawia wydolność krążeniową.

Konsekwencje zaniechania leczenia

Konsekwencją nieleczonej niewydolności żylnej mogą być rozmaite choroby i poważne, trudne do wyleczenia owrzodzenia. Dlatego tak ważne jest, aby im zapobiegać, a kiedy już się pojawią - jak najszybciej je wyleczyć.

Żylaki to problem bardzo powszechny, lecz to nie oznacza, że możemy bagatelizować ich pojawienie się. Wręcz przeciwnie, w trosce o swoje zdrowie należy jak najszybciej udać się do lekarza naczyniowca.

(5/5), głosów: 2
Ocena strony:
Copyrights 2018 by Tworus. All Rights Reserved.